Rza mama, a szpsgkirlyn
Az emlkeknek is szksgk van arra, hogy jl rezzk magukat, de azrt nem j mindennap beljk botlani.
Lillcska pp a rgi mese knyvt keresglte Rza mama padlsn. Valahogy eszbe jutott, mikor nagyap Babszem Jankrl meslt, s hirtelen hinyozni kezdett Babszem Jank.
De hogy is volt pontosan?
Volt kt reg, akiknek nem volt gyerekk, s emiatt sokat srdogltak. Egyszer aztn azt mondja az asszony:
- n azt sem bnnm, ha olyan kicsi lenne az a gyerek, mint ez a babszem itt a tenyeremben. s abban a pillanatban a babszem helyes kis legnykv vltozott.
- Jaj, de szerettem ezt a mest, nagyap –shajtott Lillcska csak gy, magban, na meg nagyapnak az gbe. –De hogy is van tovbb?
Lillcsknak mindig nnep volt, ha a padlson lehetett. Rza mama klnleges helly varzsolta a padlst: a nagy karosszkkel, mellette az lllmpval, a nagy faldkban lapul kis dobozokkal, mely mindegyike szebbnl szebb titkot rztt a fedele alatt.
Rza mama azt szokta mondani:
- Az emlkeknek is szksgk van arra, hogy jl rezzk magukat, de azrt nem j mindennap beljk botlani.
gyhogy, berendezte az emlkeinek a padlst.
Lillcska, ahogy keresglt a dobozok kztt, vratlanul egy bekeretezett kpre bukkant. A htn, cikornys betkkel, tintval rva:
Gellrt Rza, az 1957-es Budapesti Tavasz Szpe verseny gyztese.
Lillcska majdnem kiejtette kezbl a kpet. Lelkesen szaladt le a lpcsn Rza mamhoz.
- Rza mama! Nzd mit talltam! - s maga el tartoptta a kpet, mint valami gyzedelmi zszlt. - Te egy szpsgverseny gyztese voltl? Naht! Mirt nem mesltl errl soha?
Rza mama pp az alms pitt hzta ki a stbl, fel sem nzett, csak gy maga el mondta.
- Nem szeretek beszlni rla.
- Nem szeretsz beszlni rla? – rtetlenkedett Lillcska. Hiszen ez nagy dolog! Az n nagyikm, szpsgkirlyn volt! Elkpeszt, hogy miket nem tudok rlad.
Rza mama ltta, hogy nem szabadul Lillcsktl, mg el nem mesli az egsz trtnetet.
- Tudod, kislnyom, igazbl azzal kezddtt, hogy tetszett nekem egy fi. 15 ves voltam, s bolondultam rte. Igyekeztem nem mutatni, de valahogy mgis megtudta, s egyszer odajtt hozzm az utcn. Nekem a torkomban dobogott a szvem, mg nyelni sem tudtam tle, s akkor azt mondta nekem.
Ne is remnykedj, te csf kis bka! Sosem cskolnk meg egy ilyen varangyot, mint te vagy.
Emlkszem. Mjus volt. Sttt a nap, s n dideregve ott maradtam az utca kzepn. Nem is tudom meddig lltam ott. Azon gondolkodtam, mirt nem jutott eszembe, hogy n nem vagyok szp. s akkor elhatroztam, hogy csak azrt is szp leszek! Nem amiatt a fi miatt, hanem azrt, hogy soha tbb ne tudjon senki gy megbntani. Figyelni kezdtem a lnyokat, vajon melyik szp, melyikre szeretnk hasonltani. s arra jttem r, akiket n szpnek tallok, azok mind rtenek valamihez. Korbban anym tantott zongorzni, s gy dntttem, n a zongorzshoz fogok rteni. A zene elreptett a mesk birodalmba. Amg jtszottam, addig n lehettem Dorothy, vagy a toronyba zrt kirlykisasszony, akirt tkell a legmagasabb szirten is a szegny legny. s egyre inkbb gy reztem, hogy szp vagyok. Vgre szpnek reztem magam.
s csak gy kvncsisgbl, elindultam azon a szpsgvlasztson.
Rza mama el kezdte sodorni a ktnye szlt, ltszott, hogy egyre nehezebben jnnek ki belle a szavak.Lillcska pisszenni sem mert.
- s, mint tudod, engem vlasztottak meg. Feltettk a koront a fejemre, s mosolyogtam, de hirtelen olyan szomorsgot reztem, amilyet mg soha eltte. Egyms utn jttek a fik, s mind meg akart ismerni, de nekem mgis az fjt, hogy az, az egy, akit n szeretni akartam, nem ltta meg bennem a szpsget. Ott lltam a dobogn, az emberek tapsoltak, s a magny gy fojtogatott, hogy legszvesebben elfutottam volna. Azt reztem, hogy hiba szeret mindenki, semmit nem szmt az egsz, ha az, az egy nem szeret, akit te szeretni tudnl.
Rza mama levette a szemvegt s megtrlte.
- Na, kislnyom. Ezrt nem szeretek n beszlni errl.
Lillcska csak lt dbbenten, letette kezbl a kpet, aztn felllt, odament Rza mamhoz, tlelte, s csendben csak ennyit mondott.
- Ksznm, nagyikm!
|