Mrai: Vendgjtk Bolzanban
A fhs Giacomo Casanova, a 18. szzad hrhedt kalandora. Mgsem rla szl igazbl a knyv
Minl tbb Mrait olvasok, annl kzelebb rzem magamhoz. Mindig bosszant, hogy mindenki csak a Fvesknyvbl idz, pedig Mrai minden regnye egy-egy fvesknyv.
A Vendgjtk... igazbl a szenvedlyrl szl. A szenvedlyrl, amely Mrai csaknem minden knyvben felbukkan, de itt s most egszen klnleges hromszgbe bjtatva kisrhetjk figyelemmel a szerelem termszetrajzt.
Casanova, bizonyra kicsit Mrai is. Casanova taln minden r, aki a szenvedly hve, hiszen errl csak a megismers tjn lehet rni.
Az egyik kedvenc rszletem, mikor Giacomo a pappal beszlget az rsrl, mert hogy Casanova rnak vallja magt.
Az rs igazi hatalom. Igazad van, az rs szabadtott meg. Ltod erre nem is gondoltam. s igaza van az rsnak, mikor azt mondja, hogy az ostobk is rszesei a kegyelemnek. Az rs s a legnagyobb er, az rott sz, ersebb, mint a ppa, s a kirly, ersebb, mint a dzse. A mi pldnk is ezt mutatja. rsban beszltk meg a szksnket, a betk vgtk szt a lncot, a betkbl fontunk ktelet s hgcst, a betk vezettek vissza a pokolbl a fldre. lltlag a betk elvezetnek a fldrl a mennybe is. De ebben nem hiszek.
Ht nem gynyr?
De a leggynyrbb az utols nagy jelenet, ahol mr a szereplknek nevk sincs, csak egy frfi s egy n ll egymssal szemben, larc mg bjva. A n betegesen szerelmes volt a frfiba, a frfi csak jtknak vette, mgis a n az, aki emelt fvel tvozik a szobbl, mert a szerelem, legyen brmilyen is, ha igazi nemesiti a lelket. (jaj, de szpen mondtam:) )
|