Haladk az lettl (4)
szemilla 2005.11.14. 11:53
Felejtsk el, amiket az jsgok rnak! Legyenek maguk is btrak, legyenek lovagok. Mert aki magba szvta a szerelmet, az megrti az let viszonyait. A gondolatok gy engedelmeskednek a szerelmes ember szvnek, mint idomtott galambok. Egy intsre a vllra replnek, aztn szlnek ereszti ket, hogy a fjdalom kveteiknt trjenek vissza, s elmondjk: nincs lehetsg.
Szigligeti Mrton pontban dli tizenkt rakor elfoglalta az elad katedrjn a helyt.
- Igazat mond vagy hazudik, aki azt lltja: amit most lltok; nem igaz? Bizonyra jl ismerik e krdst. Ha igazat mond, akkor hazudik, de ha hazudik, akkor amit mondott, az megfelel a valsgnak, ennl fogva igaz. A klasszikus paradoxon, mely ma mr csak egyszeren a 22-es csapdja nven l a kztudatban. A konklzi ltszlag elfogadhat premisszkbl ll, m maga a kvetkeztets mgis ellenllst vlt ki bellnk. A ltszat –mint tudjk, Hlgyeim, s Uraim –mindenkppen csal. A konklzi nem is olyan abszurd, s az rtatlan trfnak tn paradoxon sokszor egsz tudomnyterletek fogalmi rendszernek fellvizsglatt eredmnyezi.
(Az elad zsfolsig megtelt. Mita nylt titokk vlt Szigligeti kapcsolata Balogh Szabinval, minden hallgat ltni akarta a sajt szemvel a hs szerelmes csaldapt.)
A filozfia egyik clja ppen az, hogy a tudomnyok alapelveit alkot fligazsgokat krdre vonja. A nmet idealizmus nagy alakjai utn, mai eladsunk tmja a poszthegelianusok kt legjelesebb kpviseljnek Arthur Schopenhauer s a dn Sren Aabye Kierkegaard munkssgnak ismertetse.
( Szigligeti hirtelen flre tolta a jegyzeteit, majd lzasan kutatni kezdett a tskjban)
Ha megbocstjk nekem Hlgyeim, s Uraim, rendhagy mdon, ma csak Kierkegaard egyik rsrl beszlek nknek. Tudjk, az jutott eszembe, hogy a mai bulvrsajtban rengeteget lehet olvasni klnbz szerelmi technikkrl, melyek azt a kpzetet keltik a nyjas olvasban, hogy a szerelem pusztn valamifle testmozgssal, s nmi erotikus trkkel fszerezett tornagyakorlat. Bevallom nknek, mr magam is majdnem elhittem, de most harminct ves fejjel jra olvastam Kierkegaard gynyrsges gondolatmenett a szerelem s az rkkvalsg kapcsolatrl, s igazn csak most rtettem meg: a szerelem – btorsg, hogy mindent akarjunk, s mindent merjnk. Mint, ahogyan egy gyerekkori verset ezerszer ismtelgetnk magunkban, s egyszerre csak letre kelnek bennnk a szavak, pp gy kelt letre bennem a rezignci lovagja.
(Szigligeti maga el tartotta a fehr paprlapot)
Mert a vgtelen rezignci lovagja nem adja fel a szerelmet. Nem bolond. Nevessenek br a sznalmassg rabszolgi, hogy a szerelem rltsg s egy gazdag srfz zvegye pp oly j parti. A rezignci lovagja –Hlgyeim, s Uraim – nem gyva. Nem fl attl, hogy kedvese belopdzik legtitkosabb s legtvolabbi gondolataiba. Boldogan hagyja, hogy a szerelem minden idegszlt megmozgassa, mert rzi: ez let s hall. s miutn a szerelmet felszvta s elmerlt benne, nem hinyzik belle a btorsg hogy mindent akarjon, s mindent merjen.
Felejtsk el, amiket az jsgok rnak! Legyenek maguk is btrak, legyenek lovagok. Mert aki magba szvta a szerelmet, az megrti az let viszonyait. A gondolatok gy engedelmeskednek a szerelmes ember szvnek, mint idomtott galambok. Egy intsre a vllra replnek, aztn szlnek ereszti ket, hogy a fjdalom kveteiknt trjenek vissza, s elmondjk: nincs lehetsg. Ilyenkor aztn, - Hlgyeim, s Uraim –a lovag elhallgat, bcst vesz tlk s megkezdi a mozgst.
(Szigligeti egy pillanatra krbejratta tekinett az eladtermen, s elgedetten llaptotta meg, hogy minden szempr feszlten t figyeli.)
Ha ez hinyzik valakibl, lelke sokflben forgcsoldik szt s -most figyeljenek! - okosan fog cselekedni. Mint egy pnzember ki sokflbe fektet be, hogy ha az egyiken veszt a msikon nyerjen.
( A termen csaldott moraj futott t)
De egy pnzember sosem lesz lovag! Szmra sosem jn el az id, hogy a mozgst megtegye, mert az let dolgaival foglalkozik. Hinyzik belle az egysg, a koncentrltsg, ami ahhoz kell, hogy rgtn az rkkvalval kezdje. Mert abban a pillanatban, hogy kzel kerl hozz, mindi akad valami fontosabb, ami elvonja a figyelmt, ezrt vissza kell fordulnia. Hiszen az rkkval rr –gondolja magban, s gy sosem teszi meg a mozgst, hanem elsllyed az let mocsarban.
(Szigligeti elhallgatott egy pillanatra, s letette kezbl a paprlapot)
Fantasztikus rzs, mikor kinylik az ember eltt a vilg, s megmutatja sszes szpsgt! De ne hallgassanak rm. Ne higgyenek se nekem, se Kierkegaardnak. n csak annyit szeretnk krni nktl, hogy gondolkodjanak! Olvassanak sokat, s gondolkodjanak!
Az eladteremben risi tapsvihar trt ki. Szigligeti Mrton zavartan sszeszedte a jegyzeteit, megksznte a tapsot, majd a szobjba sietett. Semmi msra nem tudott gondolni, csak hogy beszlnie kell Szabinval. Hallania kell a lny hangjt. Mg nem tudta mit fog neki mondani, csak azt tudta mindennl biztosabban, hogy fel kell hvja a lnyt.
A telefon ppen csak kicsrgtt, a lny kedves hangja mris mosolyogva fogadta a vonal tls vgn.
- Tessk?
- n nem akarom gy tudni, hogy tbbet nem lelsz meg! Nem azrt mert veled a legjobb a vilgon, hanem mert a lelkem hal bele.
- Erre most mit mondjak? –nevetett a lny. – Belehalok, ha nem lelhetlek meg tbbet.
- J! Akkor ebbe maradunk –shajtott megknnyebblten Mrton, s rezte amint a gondolatok ismt engedelmesen vllra replnek, akr a frge galambok.
j idszmts kezddtt. Valami megvltozott. Mg nem talltk a szavakat, de mindketten reztk, valami vgleg elmlt, s valami vgleg megmsthatatlan lett. Szigligeti Mrton leginkbb nyugalmat rzett. Most mr bizonyossg lett, hogy szeretik s szerethet. Tudta, hogy egy szakadk felett tncolnak egy szl ktlen –s mgsem flt. Igen! Ilyen szerelem csak egyszer van az letben, de rezte az ert, amit Szabintl kapott. Most minden lpst magabiztosan tesz meg. Most mr beengedi a lnyt legtitkosabb gondolataiba is, mert eggy akar vlni vele. Mert neki akarja adni minden tudst, s minden szeretett. A szeretetet, amit a lnytl kapott, s amivel az egsz vilgot maghoz lelte. Tbb mr nem aggdik az id miatt. Tbb mr nem aggdik a titok miatt.
Haladkot kapott az lettl, mert a szerelem maga az let.
|