hori : A Hatrozatlansgi elv |
A Hatrozatlansgi elv
Hogy megjsolhat legyen egy rszecske vrhat helyzete s sebessge, ahhoz a jelenlegi helyzetre s sebessgre vonatkozlag pontos mrseket kell tennnk.
Mint ismeretes, Newton gravitcis elmletre alapozva egy francia tuds, de Laplace mrki a tizenkilencedik szzad elejn a vilgegyetemet teljesen determinisztikusnak kpzelte el. gy tartotta, hogy ltezik egy "tudomnyos trvnyek rendszere", amely lehetv teszi, hogy a vilgegyetemben brmit megjsoljunk, ha annak llapotval egy idpillanatban tkletesen tisztban vagyunk. Ha ismerjk egy objektum, mint pldul a Nap s a naprendszer sszes bolygjnak helyzett s sebessgt egy adott idpillanatban, akkor Newton trvnyei alkalmazsval meghatrozhat a Naprendszer llapota tetszleges idpontban is. Ez egy elgg nyilvnval determinizmus. Laplace ezzel sem elgedve meg, felttelezte, hogy hasonl trvnyek uralnak mindent, s irnytanak minden mst, mint pldul az emberi viselkedst is.
Laplace elvt, a huszadik szzad elejig a tudomny ltalnos alapelvei kz soroltk. Az elvets els jelei kt brit tuds: Lord Rayleigh s Sir James felvetsei alapjn kezddtek, majd a sort Max Plank nmet fizikus 1900-ban felvetett kvantumhipotzise kvette. E hipotzis egy sor dolgot megvilgtott, m mindezek ellenre a determinizmus elmlete 1926-ig tartotta magt.
Ekkor szintn egy nmet tuds, Werner Heisenberg fogalmazta meg hres hatrozatlansgi elvt. Hogy megjsolhat legyen egy rszecske vrhat helyzete s sebessge, ahhoz a jelenlegi helyzetre s sebessgre vonatkozlag pontos mrseket kell tennnk. Ehhez kzenfekv a rszecske megvilgts mdszere, melynek sorn a fnyhullmok bizonyos rsze a rszecskn szrdik, gy megmutatja annak helyzett. Minl pontosabban szeretnnk megmrni a rszecske helyzett, annl rvidebb hullmhossz fnyt kell alkalmaznunk, vagyis annl nagyobb energival br az egy szem fnykvantum. gy a rszecske sebessge nagyobb mrtkben torzulni ltszik, ezrt ettl egyre pontatlanabbul tudjuk megmrni annak sebessgt, helyzett.
Heisenberg szerint, ha a rszecske helyzetnek bizonytalansga ssze van szorozva sebessgnek bizonytalansgval s tmegvel, az eredmny nem lehet kisebb egy szmnl, amit manapsg Plank-llandnak neveznk. A Heisenberg-fle hatrozatlansgi elv a mai tudomnyos vilg alapvet, sajtossga...
Ktay Zoltn belpett a nappaliba, egy frdkpeny volt rajta, trlkzvel drzslte nedves hajt.
- Honnan tudsz te ilyeneket? – krdezte a lny, mikzben visszarakta a lapokat az rasztalra
- Biofizikus lennk, ha mg nem mondtam volna. Egy cikket rok, egy tudomnyosnak mondhat folyirat felkrsre.
- rdekes volt.
- rlk. A hatrozatlansgi elvnek risi hatsa volt az emberisg vilgkpre, megalapozta a modern fizikt. Tbb mint tven ve fedeztk fel, de a filozfusok mig nem tudtk teljesen kielemezni az sszes hatst. Megadta a kegyelemdfst Laplace elmletnek... Ettl fggetlenl... rdekes lenne, ha bizonyos krlmnyek kztt igazak lennnek egyes elemei ennek is! Kpzeld csak el: meg tudnnk mondani, na persze bonyolult szmtsok utn, hogy kivel, mi fog trtnni, s mikor? Csak be kellene tpllnunk egy szmtgpbe a bemeneti paramtereket bizonyos elfelttelek figyelembe vtelvel, s megkapnnk az eredmnyt. Mekkora fegyver lenne ez egyes emberek kezben, ha volna alapja! S mekkora zlet. Annyi minden van, amit nem rt az ember. Ha egyszer valaki mgis bebizonytan! Valamikor jtszottam is a gondolattal s vgeztem bizonyos szmtsokat…
- Kiss olyan ez, mint a horoszkpkszts. Nem?
- ltudomnyokkal nem foglalkozom.
- Ltom, rtl nhny dolgot. Belenztem az egyik dosszidba… Milyen rendszer szerint rod ket?
- Semmilyen rendszer sincs. Ahogy eszembe jutnak. Vannak novellk, drmk, filmnovellk, tudomnyosabb rsok, illetve tanulmnyok, mg versek is. Szeretem tvzni is ket. Az ppen aktulis belltottsgomtl fgg, hogy mit rok, hogy melyiket veszem jra el, s javtom is, ha gy ltom jnak.
- Kiadhatnd ezeket.
- Lehet,... taln egyszer. Elsdleges clom a szrakozs, az idtlts. S hogy mi lesz velk? Majd eldl.
- Fura pasas vagy.
- Lehet. Mondtk mr.
- Nk is?
- Nk is.
- Van szeretd?
- Nincs. Most rgott ki.
- Akkor j! Bocs, ne haragudj!
- Nem haragszom. Vge. Szerettem, de mr nem annyira. Kt hete azt mondta reg vagyok. Hsz ves volt. Igaza lehet, nha tnyleg gy rzem. Ennek ellenre megsrtdtem.
- Nagyon szeretted?
- Nagyon. Tged jobban foglak.
- Ezt honnan tudod?
- Megrzs. Tged jobban rdekelnek a dolgaim, soha nem ksel, tolernsabb vagy s legalbb olyan szp. Csak mshogy. Ltszik, hogy sportolsz.
- rlk, ha gy ltod.
- Szeretkezznk!
- Most?
- Most! – Ktay Zoltn gyengden lefejtette a lnyrl a teste kr csavart trlkzt, majd cskolgatni kezdte a melleit.
- Zoli! Legalbb jobban hznnk el a fggnyt. Kiss feszjez a vilgossg!
- Azt nem lehet! Ltni akarom majd az arcod, amikor j lesz.
- Honnan tudod, hogy j lesz? A nk igen nagy tbbsgnek sohasem...
- Tudom s ksz! – rtette kezt a szjra, hogy elnmtsa. Letekerte fejrl, a rcsavart trlkzt is. Rvid szke, fisra vgott haja volt, mint az szknak. Az gyra dnttte a lnyt, majd gyengden cskolgatni kezdte...
Kt melln megllt az id, mellbimbi feszletknt meredtek az gre. A lny teste, mint szke gyk aranypncl, melyre a lemen napsugr hossz pillantst vetett. Mikor felmrte helyzett, s mikor eljtt az id, megtette amit kellett. Egy zensz valahol zongorn Clair de Lune dallamokat jtszott, mely ritmust szolgltatott a gynyr elszobjban. Az ismers mozdulatokra akarva akaratlanul is levetette larct, majd arca ezstbl aranyba vltott, jelezvn, hogy megadta magt, itt az id. A test engedelmeskedett, az gret valra vlt. A vgy fokozatosan elrte cljt...
Egy villamos tvoli csilingelse jbl a tudatig hatolt. Valahonnan, egszen tvolrl gyerekzsivaj hallatszott, s a szomszd rdija elmondta a htrs hreket. Lassan beesteledett...
- Egy szivart? – krdezte a lny vidman a frfitl. – Gyjtsak egyet?
- Nem bnom, csak nehogy megfulladj tle. Most jl esne egy ital is.
- n meg ilyenkor mindig meghezem. Fleg, ha j volt.
- Tele a htszekrny, keress valamit! Vagy tudod mit? Inkbb elviszlek valahova vacsorzni. Frdj, s ltzz! – adta ki az utastst, ellenvetst nem tr hangon.
- Igenis! – Eszter fellt, ruganyos combjaival ellkte magt az gytl, majd bevetette magt a frdszobba.
Ktay Zoltn lelt az rasztalhoz, felkapcsolta a lmpt, majd felvette rst.
"Hatrozatlansgi elv" – mormolta a cmt, majd egy msik lapot vett el. Ezen ez llt: A nyitott jv elmlete. – gy ltszik, hibztam valahol a szmtsokban. Kt szeretkezst jsoltam…
- Vge -
|